
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.56 mm |
| Width | 6.92 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 5.08 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 4.57 mm |
| Lead Free | Contains Lead |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Frequency | 400 kHz |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | 5.15 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 35 V |
| Number of Channels | 2 |
| Quiescent Current | 200 µA |
| Topology | Boost, Flyback, Forward Converter, Full-Bridge, Half-Bridge, Push-Pull |
| Switching Frequency | 450 kHz |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 2 |
| Rise Time | 100 ns |
| Input Current | 14 mA |
| Nominal Input Voltage | 35 V |
| Duty Cycle | 49 % |
| Max Duty Cycle | 49 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Function |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
